Regeneracja turbosprężarki krok po kroku
Turbosprężarki zwiększają moc silników poprzez wtłoczenie dodatkowego tlenu do komory spalania. Ich rola jest zatem kluczowa nie tylko dla poprawy wydajności, ale również i prawidłowego funkcjonowania silników spalinowych. Ze względu na intensywną eksploatację oraz wymagające warunki pracy takie jak np. wysoka temperatura, turbosprężarki są narażone na występowanie awarii. Wymiana starej turbosprężarki na nową wiąże się jednak z wysokimi kosztami, dlatego, chcąc zaoszczędzić, turbosprężarki poddaje się regeneracji. O tym, jak krok po kroku wygląda regeneracja, piszemy poniżej.
Z jakich etapów składa się regeneracja turbosprężarki?
Regenerację turbosprężarki rozpoczyna się od demontażu poszczególnych części turbiny. Następnie każdą z tych części należy dokładnie wyczyścić przy użyciu myjki ciśnieniowej i ultradźwiękowej. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie elementy można poddać naprawie. Część z nich, ze względu na ich duże znaczenie dla sprawności urządzenia, należy wymienić. Do takich komponentów zalicza się np. łożysko wirnika, pierścienie oporowe, odrzutniki olejowe czy też uszczelki. Pozostałe części po umyciu, należy dokładnie wysuszyć. W celu usunięcia pozostałych zanieczyszczeń niekiedy poddaje się je również piaskowaniu. Po precyzyjnym wyczyszczeniu komponentów następnym etapem regeneracji jest weryfikacja ich stanu.
Dopiero czyste części można dokładnie obejrzeć, sprawdzając, czy wymagają naprawy. Na tym etapie wykonuje się szereg pomiarów i testów, dzięki którym można ocenić, czy dany element nadaje się do dalszej eksploatacji, czy też konieczna okaże się jego wymiana na nowy. Po weryfikacji lub wymianie części dokonuje się wyważenia dynamicznego. Proces ten pozwala wyeliminować wszystkie drgania i opory, które zaburzają prawidłową pracę turbiny. W przypadku miejsc, które wyważarka wskazała jako te, które wymagają redukcji masy niewyważenia, dokonuje się korekty przy użyciu szlifierki. Po wyszlifowaniu turbinę ponownie poddaje się wyważeniu. Na zakończenie składa się całość i jeszcze raz poddaje wyważaniu. Kiedy turbina pomyślnie przejdzie test sprawności, jest gotowa do ponownego użytku.
Zobacz również: Jak dbać o turbosprężarkę? Serwis i konserwacja