Zasady działania turbosprężarki
Dawniej znajdowały zastosowanie wyłącznie w samochodach sportowych, a dziś stały się niemalże standardem w pojazdach z silnikami diesla. Turbosprężarki, bo to o nich mowa, stosuje się głównie w celu zwiększenia mocy silnika. To w konsekwencji oznacza szybszą i bardziej dynamiczną jazdę. Poprawa parametrów wydajnościowych silnika to jednak nie wszystko. Zastosowanie turbodoładowania jest również korzystne ze względu na redukcję emisji toksycznych spalin, spadek zużycia paliwa oraz co ciekawe, zmniejszenie ogólnej masy pojazdu. W jaki sposób to działa?
Jak działa turbosprężarka?
Turbosprężarkę można podzielić na dwa podstawowe elementy – turbinę i sprężarkę. Obie części zawierają wirniki, które mieszczą się na jednym wale. Turbina znajduje się w układzie wydechowym. Napędza ją energia spalin wydobywanych z silnika. Jej obrotowy ruch pociąga za sobą napęd osi, co w konsekwencji prowadzi do wprawienia w ruch wirnika sprężarki umieszczonej w układzie dolotowym. Wirnik spręża powietrze i pod wpływem ciśnienia wyższego od ciśnienia atmosferycznego wtłacza je do komory spalania. W efekcie tego dociera do niej dodatkowa dawka powietrza, która bezpośrednio wpływa na pracę silnika. W ten sposób spala on mieszanki o większej objętości, a tym samym zaczyna pracować wydajniej.
Od czego zależy efektywność turbo?
Ekstremalne warunki pracy turbosprężarek wpływają na ich żywotność. Nie mniej na sprawność turbiny duży wpływ ma także sam kierowca. Brak wiedzy w zakresie prawidłowej eksploatacji pojazdów z turbodoładowaniem szybko prowadzi do tego, że konieczna bywa naprawa lub niekiedy nawet i wymiana turbosprężarek. O jakich zasadach warto pamiętać w ramach dbałości o turbo? Oto podstawowe z nich:
– regularna wymiana płynów eksploatacyjnych, w tym szczególnie oleju,
– kontrola poziomu oleju,
– wymiana filtrów powietrza,
– prawidłowe uruchamianie i wyłączanie silnika, a dokładniej zasada niewykorzystywania pełnej mocy silnika od razu po jego uruchomieniu oraz niewyłączanie go bezpośrednio po skończonej jeździe.
Zobacz również: Jak eksploatacja samochodu wpływa na stan turbiny?