Jak eksploatacja samochodu wpływa na stan turbiny?
Turbosprężarki co do zasady projektowane są w taki sposób, by dorównywały żywotności silnikom. Wiele czynników ma jednak wpływ na to, że zużywają się znacznie szybciej. Niektóre z nich są całkowicie niezależne od kierowcy, ale inne wynikają np. z jego stylu jazdy. Niewłaściwa eksploatacja samochodu może doprowadzić np. do przegrzania lub zatarcia turbosprężarki. Jak temu zapobiec? Okazuje się, że by przedłużyć żywotność turbiny, wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Sprawdźmy, o jakich mowa.
Eksploatacja samochodu a żywotność turbosprężarki
Wymiana turbosprężarki nie jest tania, dlatego warto zrobić wszystko, by jej uniknąć. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim należy zadbać o regularną wymianę płynów eksploatacyjnych. Zanieczyszczony olej silnikowy może prowadzić do uszkodzenia ruchomych części turbo, takich jak łożysko czy wirnik. Problemem będzie też zastosowanie oleju o nieodpowiedniej jakości. Niewłaściwa lepkość może utrudniać jego przepływ, a to z kolei odbije się na pracy silnika. Częstą przyczyną uszkodzenia turbiny jest też niedostateczna ilość oleju. Właściciel auta, który zaniedba kontrolę jego poziomu, może nieświadomie doprowadzić do przegrzania turbiny. Co więcej, jazda ze zbyt niskim poziomem oleju lub jego niskim ciśnieniem bezpośrednio naraża na awarię sam silnik.
Kolejna zasada jest taka, by nie wchodzić na wysokie obroty silnika od razu po jego uruchomieniu. Pompa potrzebuje kilkudziesięciu sekund na rozprowadzenie oleju po układzie. W przeciwnym razie, gdy zwiększy się obroty silnika, zanim olej dotrze do turbosprężarki, naraża się ją na duże obciążenia, a to skraca jej żywotność. Ważne jest również to, by nie wyłączać silnika bezpośrednio po skończonej jeździe. Takie działanie sprawia, że ustaje smarowanie, a to uniemożliwia schłodzenie turbiny. Brak odpowiedniego chłodzenia skutkuje z kolei tym, że elementy są narażone na tarcie, które przyspiesza ich zużycie. Jeżeli jednak regeneracji nie da się uniknąć, warto pamiętać, by zlecać ją profesjonalistom. Źle przeprowadzona również prowadzi do szybszego wyeksploatowania turbo.
Zobacz również: Kiedy turbosprężarka wymaga wymiany na nową?