Kiedy turbosprężarka wymaga wymiany na nową?
Prawidłowa eksploatacja turbosprężarek ma istotny wpływ na ich żywotność. Choć producenci zapewniają, że turbiny zachowują sprawność tak długo, jak jednostki napędowe, w rzeczywistości ulegają awariom znacznie szybciej. Praca w ekstremalnie trudnych warunkach wymaga regularnej wymiany płynów i materiałów eksploatacyjnych takich jak olej czy filtry. Nie mniej ważna jest kontrola ciśnienia oleju oraz konserwacja systemu filtracji powietrza. Bagatelizowanie kontroli oraz co gorsze, zlekceważenie pierwszych objawów nieprawidłowości może narazić właścicieli aut na wysokie koszty związane z wymianą turbiny. Kiedy wymiana turbosprężarki może okazać się konieczna? Sprawdzamy poniżej.
Czy w każdym przypadku wymiana turbiny to ostateczność?
Przyczyną 90% awarii turbosprężarek jest obcy materiał, który wpada do korpusu wydechowego lub ssącego. Może on prowadzić do niedrożności układów bądź też poważnie uszkodzić poszczególne elementy. Z tego powodu, zanim podejmie się decyzję o wymianie turbosprężarki, należy sprawdzić drożność i czystość układu wydechowego i ssącego. Niekiedy może się okazać, że do wymiany kwalifikuje się wyłącznie jeden wadliwy element turbiny. Właściwe rozpoznanie przyczyny awarii w wielu przypadkach zapobiega wymianie turbiny na nową. Niemniej są sytuacji, w których usterki są na tyle poważne, że turbosprężarka nie nadaje się do regeneracji. Wówczas usługę wymiany turbosprężarek w Łodzi świadczy m.in. firma Turbo-Tech.
Wymiana turbosprężarki – kiedy nie da się jej uniknąć?
Do uszkodzeń, które wskazują na konieczność wymiany turbosprężarki, zalicza się np. pęknięcie korpusu. Naprawa uszkodzonej obudowy zwykle okazuje się nieopłacalna. W takim przypadku wymiana turbiny na nową może kosztować praktycznie tyle samo lub niewiele więcej od naprawy. Wymiana jest też korzystniejszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w trakcie regeneracji mechanik dostrzegł uszkodzenia kilka elementów. Wymiana mocno wyeksploatowanych części po zsumowaniu kosztów i porównaniu ich z ceną nowej turbiny może się niewiele różnić. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej zatem oszacować koszty ewentualnej naprawy i ocenić, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie wymiana turbiny na nową.
Zobacz również: Regeneracja turbosprężarki krok po kroku